Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog chmura tagów
Kamado Bono 0
Kamado Bono

HISTORIA

Z historii wiemy, że od dawien dawna ludzie używali glinianych naczyń do przygotowywania posiłków, dlatego archeolodzy do tej pory odnajdują je w różnych zakątkach świata. Jedne z najstarszych glinianych naczyń – sprzed ponad 3000 lat – odnaleziono w Chinach. Uważa się, że te okrągłe gliniane garnki są prototypami współczesnych KAMADO grilli.

Z biegiem czasu ludzie udoskonalili te najprostsze gliniane garnki i dostosowali je do przygotowywania rozmaitych dań w przeróżny sposób. Hindusi używali pieców glinianych zwanych tandoor, z kolei Japończycy – mushikamado, naczyń do gotowania ryżu na parze, używanych w czasie szczególnych ceremonii. Mushikamado – krągłe gliniane naczynie miało pokrywę w kształcie kopuły i było bardzo rozpowszechnione w południowej Japonii. Jeszcze w starożytności Japończycy zaczęli regulować temperaturę parzenia poprzez zastosowanie zaworów powietrza w mushikamado, a jako opału, zamiast drewna, używali węgli. Po II Wojnie Światowej mushikamado zainteresowali się Amerykanie.

 

W języku japońskim „kamado” oznacza piec lub kuchenkę, dosłownie zaś KAMADO znaczy „miejsce wrzącego kotła”. 竈 – to znak ideograficzny oznaczający KAMADO. W systemie zapisu Romaji, t.j. w transkrypcyjnym zapisie języka japońskiego za pomocą alfabetu łacińskiego, słowo to pisane jest KAMADO zarówno po angielsku, jak i po polsku. Obecnie nazwa KAMADO odnosi się do wszelkiego typu grilli ceramicznych.

czytaj całość »
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 734 669 015
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium