Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Starożytny gliniany piec Tandyr - test 0
Starożytny gliniany piec Tandyr - test

Starożytny gliniany piec Tandyr - test

 

 

Chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejną nowość w naszym sklepie www.piece-wolnostojące.pl . Jest to oferta przeznaczona dla pasjonatów tradycyjnej i prostej kuchni. Na początek kilka słów o historii i budowie tego pieca. Piec wykonany jest całkowicie z materiałów naturalnych takich jak glina i stal. Dzięki metalowemu stelażowi utrzymuje w ryzach całą konstrukcję, nie ma możliwości, aby piec się rozpadł na kawałki. Naturalnym faktem podczas pierwszego wypalania pieca jest jego pękanie, które nierzadko wywołuje głośne doznania akustyczne w postaci strzału lub huku. Nie należy się tym przejmować, ponieważ to naturalny proces rozprężania się wilgotnej gliny podczas pierwszego wypalania. Piec w ten sposób pozbywa się wilgoci z gliny.

 

 

 

Może się takich pęknięć pojawić nawet kilka. Tandyr posiada dożywotnią gwarancję, więc pewnie nie łatwo będzie go wyeksploatować do ostateczności. Gliniane garnko-piece były znane już w starożytności, szczególnie rozpowszechnione w krajach centralnej Azji i Kaukazie. Znane są z chleba pita wypiekanych we wnętrzu na ściankach:

 

Możemy je spotkać także na bliskim wschodzie, często wkopane są w ziemie na stałe, aczkolwiek mechanizm ich pracy jest taki sam. Szczególnie bardzo znane są na Ukrainie i w Rosji, nierzadko spotykane nawet w ekskluzywnych restauracjach. Piec tego typu ma za zadanie tak szczelnie pozamykać pory mięsa lub warzyw, aby jedzenie w środku było bardzo soczyste a jednocześnie nie spalone. Ciekawą zaletą tych urządzeń, jest to, że tak samo zachowują się zarówno w temperaturach ujemnych jak i letnich, w zimie posłużą jako palenisko do ogrzania. Jedzenie z Tandyra jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ze względu na to, że jest zbudowany tylko z gliny. Temperatura wewnątrz urządzenia będzie utrzymywana niezależnie od pogody, czyli nie straszne mu deszcze i śnieżycie a także wiatr - piec jest bardzo ciężki, nawet ten najmniejszy. Do wyboru jest kilka modeli o różnych rozmiarach. Wzięliśmy najmniejszy i żałujemy, że jednak nie większy, moim zdaniem im większy tym wygodniejszy w obsłudze. Ciężko jest włożyć np. całego kurczaka. Piec wzięliśmy z myślą o sprawdzeniu go pod względem technicznym, nie myśleliśmy o ilości osób. Wszystkim tym, którzy planują spotkania w większym gronie osób, polecamy zakupić ciut większy. Tandyry świetnie będą się prezentowały w przydomowych ogródkach, ale należy pamiętać, że z otworu w dole pieca, będzie wydobywał się popiół i żar, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce w którym będzie stał piec. Można podłożyć pod niego blaszkę, ceramikę lub zbudować nawet ozdobne palenisko.

 

 

Należy zwrócić uwagę na jedne bardzo ważny aspekt. Piec będzie bardzo gorący nie tylko w środku (temperatury dochodzą wewnątrz pieca nawet do 400 C ) na zewnątrz może być nawet 200 C więc musimy uważać aby się nie poparzyć. Zalecamy zakupić specjalne rękawice ochronne, ponieważ bez nich nie wyjmiemy metalowych prętów, które także będą rozgrzane.

 

Ze względów bezpieczeństwa, nie zalecane jest stawianie Tandyra na balkonach i w pomieszczeniach nie dostosowanych do użytkowania tego rodzaju pieca! Gotowanie w Tandyrze, nie wymaga specjalnych przepisów ani zabiegów. Mięso może być zamarynowane lub nie, tutaj postępujemy jak w przypadku grillowania lub pieczenia w piekarniku. Wiadomo, im dłużej mięso leży w marynacie, tym jest aromatyczniejsze i po obróbce cieplnej będzie bardziej soczyste. Nie należy przesadzać z soleniem mięs, aby nie były twarde i żylaste. Z mojego doświadczenia, mięso nie zamarynowane będzie i tak soczyste po upieczeniu w Tandyrze, przykładem jest kurczak i golonka, którą mieliśmy okazję przyrządzać. Zwracamy szczególną uwagę na czas przygotowania potraw. Jest on bardzo krótki!! Szaszłyki pieczemy zaledwie w 12-15 minut, całego kurczaka nie całe pół godziny, warzywa i ziemniaki ok.5-10 min. Podane czasy sprawdzają się w przypadku bardzo dobrze rozgrzanego pieca! Należy pilnować aby ścianki były ciągle białe, to świadczy o tym, że są rozgrzane maksymalnie.

 

Mięso wkładamy dopiero, gdy drzewo całkowicie się wypali i pojawi się nam na ruszcie tylko żar bez żywego ognia! Można zawinąć mięso w folię aluminiową, bardziej dotyczy to ryb ponieważ są delikatne i mogą wpaść do paleniska. Z własnego doświadczenia jeśli chodzi i ziemniaki, wybieramy te średnie albo małe, dużo wymagają dłuższego czasu pieczenia i zwyczajnie po prostu będziemy na nie czekać a już wszystko inne będzie gotowe. Dodatkowo do pieca można dokupić różne akcesoria, ciekawym jest tutaj piętrowy stojak, na którym możemy ułożyć praktycznie wszystko. Najlepiej aby na dole były ziemniaki i mięso, a na górze delikatne warzywa. Tandyr będzie testowany przez nas jeszcze niejednokrotnie, tak więc dalsze wskazówki w zakresie użytkowania będą pojawiały się blogu sukcesywnie. Zachęcam Państwa do obejrzenia filmików na Youtube, jest ich bardzo dużo aczkolwiek w różnych językach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Tandyry. Pojawi się wiele cennych instruktażowych filmów i przepisów na jedzenie z Tandyra. Tymczasem zapraszam Państwa do sklepu www.grille-bielsko.pl do zapoznania się z ofertą. Zapraszamy także Państwa do naszego sklepu stacjonarnego, chętnie rozpalimy garnek i będziecie Państwo mogli skosztować co nieco na miejscu.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 734 669 015
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium